با دوره دوره آمادگی آزمون YDS بیشتر آشنا شو

courses-details

دوره آمادگی آزمون YDS

 

آزمون YDS چیست؟

 آزمون YDS مخفف عبارت ترکی Yabanci Dil Bilgisi Seviye Tespit Sinavi می باشد. برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، این آزمون می تواند جایگزین مناسبی برای دیگر آزمون های زبان انگلیسی باشد. آزمونی برای سنجش مهارت زبان انگلیسی است که اغلب توسط کارمندان دولت، دانشگاهیان و کارمندان ارتش انجام می شود. این آزمون مهارت­های درک مطلب، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن را مورد ارزیابی قرار می­دهد. قبولی در آزمون YDS به داوطلبان این امکان را می­دهد که بتوانند در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه ثبت نام کنند.

آزمون YDS در رابطه با زبان هاي انگليسي به خصوص مقاطع ليسانس به فوق ليسانس و فوق ليسانس به دكتري مخصوص افراد ترکیه ای زبان مي باشد. در مقاطع ليسانس به فوق ليسانس، بعضی از دانشگاههاي تركيه كارنامه آزمون YDS براي رشته هاي مختلف درخواست می­کنند، اما در مقاطع فوق ليسانس به دكتري برای تمامي دانشگاه‌های معتبر تركيه، كارنامه آزمون YDS جهت ادامه تحصيل در تركيه الزاما موردنیاز است. به عبارتی مدرک زبان انگليسي براي مقطع دکتري و تخصص، اجباري است. آزمون YDS جایگزین آزمونهای KPDS و ÜDS بوده و به زبان انگليسي، در فصول بهار و پاييز برگزار می‌شود.

آزمون YDS طبق مقررات وزارت آموزش عالی کشور ترکیه توسط مرکز سنجش و جابجایی دانشجوی ترکیه برگزار می‌شود.

زمان برگزاری آزمون YDS:

آزمون YDS سالانه سه بار برگزار می شود و معمولا حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر در آن شرکت می­کنند. برگزاری آزمون YDS بر اساس برنامه آموزش با تمرکز بر روی استراتژی های آزمون در مدارس زبان انگلیسی بریتانیا برنامه ریزی شده است. کارکنان دانشگاهی در مدارس زبان انگلیسی در انگلستان با تهیه یک برنامه درسی تفصیلی، به آموزش دروس می­پردازند. مدارس شهرهای انگلستان از برترین­ها در دوره­های آمادگی آزمون YDS بوده است. لازم به ذکر است که آزمون YDS در ایران برگزار نمی­گردد.

نوع سؤالات و نمره دهی آزمون:

آزمون YDS شامل 80 سؤال است که 180 دقیقه زمان برای پاسخگویی به سؤالات برای داوطلبان در نظر گرفته می­شود. سؤالات بیشتر مبتنی بر گرامر زبان انگلیسی، لغات عمومی و درک مطلب عمومی یعنی کلمات انگلیسی ، گرامر ، کامل کردن جمله ، ترجمه انگلیسی-ترکی و ترجمه انگلیسی به ترکی بوده و بصورت تستی و پنج گزینه ای می باشند.  

مشکل این آزمون که توسط کارشناسان بسیار نقد شده است تنها سنجش مهارت Reading می باشد و مهارت های دیگر Speaking, Listening, Writing حذف شده اند.

در واقع به همین دلیل است که در سال های اخیر، بسیاری از مؤسسات و دانشگاه های ترکیه به آزمون های آیلتس و تافل روی آورده اند. میتوان گفت که تمام دانشگاه­ها ارزش بیشتری برای آزمون آیلتس و تافل قائلند و به همین دلیل آزمون YDS ترکیه هر ساله میزان کمتری متقاضی نسبت به این دو آزمون دارد.

توجه داشته باشید که نمره آزمون بین 0 تا 100 است و هر سؤال 25/1نمره دارد. میزان سختی در تمامی سؤالات یکسان است. لازم به ذکر است که آزمون YDS دارای نمره منفی نیست. از این رو، روند حل سؤالات برای داوطلبان آسان­تر بوده و می­توانند به راحتی پاسخ خود را ارائه دهند.

نمرات این آزمون در پنج سطح از A تا E ارائه می­گردد. بالاترین سطح، A است که این سطح برای نمرات در بازه 100-90 داده می شود. سطح بعدی B است که برای نمرات در بازه 89-80 ارائه می گردد. نمرات بین 79-70 در سطح C قرار می­گیرند. سطح نمره D نیز برای نمرات در بازه 69-60 بوده و سطح E به نمرات بین 59-50 تعلق می گیرد.‌

اهداف آزمون YDS:

این آزمون در ترکیه توسط سازمان OSYM برگزار می شود. OSYM همانند سازمان سنجش در ایران می باشد و وظیفه برگزاری آزمون ها را در ترکیه به عهده دارد. هدف از برگزاری آزمون YDS ترکیه، سنجش کارمندان و افرادی است که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند و ادامه فعالیت این افراد، بسته به نشان دادن سطح زبان انگلیسی­ آن­ها می­باشد.

معادل آزمون YDS در ایران:

معادل این آزمون در ایران، آزمون TOLIMO خواهد بود. تولیمو ياTOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization  مي باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحي و اجرا مي شود که در واقع آزموني استاندارد براي تعيين سطح دانش زبان انگليسي مي باشد

آزمون YDS به چند روش برگزار می­شود و شرایط برگزاری آزمون چگونه است؟

این آزمون به دو صورت آنلاین و کاغذی برگزار می­گردد. آزمون آنلاین، EYDS نام دارد‌. YDS کاغذی سالانه سه بار برگزار می شود که بار اول در بهار و مرتبه دوم و سوم آن در پاییز برگزار می گردد. نتایج این آزمون بیست روز پس از آزمون به متقاضیان اعلام می­گردد. اما EDYS بصورت ماهانه و فقط در سه شهر کشور ترکیه انجام می­شود. ثبت نام آن یک ماه پیش از آزمون بوده و نتایج آن نیز دوازده ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می­گردد. این آزمون به صورت (Computer -Based) برگزار می شود و در برخی از موارد متأسفانه برخی از اتباع کشورهای خارجی بدون اخذ اقامت ترکیه نمی توانند در این آزمون ثبت نام نمایند. مدت زمان این نوع از آزمون ۱۵۰ دقیقه می باشد. ذکر این نکته ضروریست که اگر چندین مرتبه در این آزمون شرکت کرده باشید و نمرات مختلفی را به دست آورده باشید، بالاترین نمره شما در این آزمون به عنوان ملاک قرار گرفته می­شود.
آزمون یدسYDS تنها در کشور ترکیه و در شهرهای آنکارا، ازمیر، استانبول و آلسانکاک برگزار می شود. به عبارتی شعبه های برگزار کننده این آزمون آنکارا اینگلیش کورس، استانبول اینگلیش کورس ، ازمیر انگلیش کورس و آلسانکاک انگلیش کورس می باشد.

شرایط ثبت نام در آزمون YDS:

همان طور که در بخش­های پیشین گفتیم، آزمون YDS به منظور ورود به دانشگاه های ترکیه یا ارتقا سیستم اداری این کشور توسط دانشجویان و کارمندان در ترکیه برگزار می­شود.‌ افرادی که قصد دارند از کشورهای دیگر مانند ایران برای شرکت در این آزمون اقدام کنند، نیازی به اخذ اقامت ترکیه ندارند و می توانند در یکی از شهرهای این کشور پس از ثبت نام در آزمون شرکت کنند. با توجه به این که در شهر وان ترکیه هم این آزمون برگزار می شود و فاصله ای حدودا یک ساعته با ایران دارد، می توان گفت گزینه مناسبی برای ایرانیان است

برای ثبت نام این آزمون می توانید با داشتن مشخصات فردی و مشخصات موجود در پاسپورت خود از طریق وب سایت OSYM اقدام‌ کنید. توجه کنید که اگر برای اولین بار قصد شرکت در این آزمون را دارید، لازم است بصورت حضوری مراجعه کنید. به عبارتی حضور برای ثبت نام اولیه اجباری است و این در حالی است که ثبت نام های بعدی الکترونیکی می باشد و می توانید از ایران نیز ثبت نام خود را انجام دهید. شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا برای اولین بار باید ثبت نام را حضوری انجام داد. پاسخ این است که در زمان ثبت نام اولیه برای ساخت یک پروفایل در سیستم آزمون YDS کارشناسان نمایندگی های OYSM از شما عکس می گیرند. این پروفایل به مدتزمان 5 سال اعتبار دارد. البته ذکر این نکته نیز لازم است که به تازگی شرایطی مهیا شده تا اولین ثبت نام نیز امکان اجرا به صورت غیر حضوری داشته باشد.‌ در صورتی که مایل به شرکت در این آزمون باشید، بایستی تصویر اول پاسپورتتان را برای کارشناسان ثبت نام ارسال کنید تا آن­ها بتوانند سایر مراحل ثبت نام شما را به راحتی انجام دهد.

هزینه ثبت نام آزمون  YDS، معادل با 240 لیر ترکیه است. مهلت ثبت نام نیز یک ماه پیش از برگزاری آزمون می­باشد.

دوره های مشابه

course

مهلت ثبت نام : 1401/11/27

5,000,000 ریال

course

مهلت ثبت نام : 1401/08/30

20,000,000 ریال

course

مهلت ثبت نام : 1401/08/28

120,000,000 ریال

course

مهلت ثبت نام : 1401/06/31

320,000,000 ریال