Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın kısaltması olan YÖS sınavı, Türkiye devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler tarafından her yıl yapılıyor ve Türkiye’de diş hekimliği, eczacılık, tıp , mühendislik ve  edebiyat bölümlerinde lisans düzeyinde ve Türkçe eğitim almak isteyen uluslararası veya yerel olmayan öğrencilere özgüdür. Her üniversitenin , belirtilen öğrencilere sağlanan kapasiteye göre YÖS sınavı sonuçlarına göre kabul edilme başvurusu yapma görevi vardır. YÖS sınavını geçen öğrenciler, bu bölümlerde eğitimlerine devam etmelerine izininleri olması ayrıca daha düşük bir öğrenim ücreti ödeyeceklerdir.

YÖS sınavı 2010 yılına kadar Türkiye ülkesinin eğitim sistemi tarafından yapılıyordu ve sonuçlar ÖSYM tarafından açıklanıyordu, ancak 2012’den beri onaylanan yasalara göre bu sınav her üniversite tarafından ayrı ayrı yapılıyor, bu nedenle öğrencilerin önce üniversiteyi seçmeleri gerekiyor ve her bir üniversite tarafından belirlenen tarihe göre YÖS sınavına katılsınlar.

2010 yılına kadar soruların sayısı 80’di ki 45 zeka sorusu, 30 matematik sorusu ve 5 geometri sorusu vardı,ancak söz konusu kararı ardından soruların sayısı ve şekli her üniversitenin koşullarına göre o üniversitenin eğitim sistemi tarafından belirleniyor.

Bu sınav Türkiye üniversitelerine girmek içindir ve her yıl Türkiye devlet üniversiteleri ve özel üniversiteleri tarafından yabancı öğrencileri cezbetmek için düzenleniyor. Yabancı öğrenciler tıp, diş hekimliği, eczacılık veya teknik ve mühendislik bölümlerinde eğitim almak isteyen diğer ülkelerden Türkiyeye gelen öğrencilerdir. Türkiye üniversiteleri, kapasitelerine göre YÖS sınavı yaparak öğrenci cezbetmek zorundadır.

YÖS sinavi ne zaman yapılıyor?

YÖS sınavının süresi neredeyse sınırlıdır ve IELTS ve TOEFL sınavlarının aksine, adayların ona katılma şansı fazla olmayacaktır. Bu sınav için uluslararası öğrencilerinin  kaydı her yıl Şubat ayında başlar ve bir sonraki yıl Mayıs’tan Temmuz’a kadar yapılacaktır. Bu nedenle kayıt yaptırmak için, bu zaman diliminde üniversitenin kendisi tarafından belirlenen tarihte kayıt yaptırabilirsiniz. Önemli olan nokta,YÖS sınavı için birden fazla üniversiteye kaydolmak istiyorsanız, herhangi bir sorun yoktur çünkü çoğu üniversitenin sınav zamanı genellikle birbirleriyle çakışmaz. Lütfen son kayıt süresinin yenilenemeyeceğine dikkat edin. Bu yüzden, Şubat ayında belirlenen saatte kayıt olabilmeniz için belgeleri ve masrafları önceden hazırlayın.

YÖS sınavına katılmanın şartları ve koşulları nelerdir?

YOS sınavı, diğer yurt içi ve uluslararası sınavları gibi, kendi şart ve koşullarına sahiptir ki her kişi onlara uymak zorundadır. YÖS sınavının kanunları ve koşulları böyledir:

YÖS sınavı, kurallarına uymak şartıyla her yaş için tavsiye edilir

اHighlighter, daksil ve boya kalemi getirilmesi kesinlikle yasaktır

Pasaportun orjinalı yanınızda olması gerekiyor.

Lise diploması ve pişdaneşgahi belgesinin taranmış hali ve orjinalı yanınızda olması gerekir.

Pasaport fotokopisi kesinlikle kabul edilmemektedir

Belirlenen süreden sonra sinav alanının kapısı kapatılır ve ondan sonra sınav alanına girme hakkınız olmayacaktır ve bu durumda bile ödeme tutarı iade edilmeyecektir.

Sınav sırasında yanınızdaki kişi ile konuşma hakkınız yoktur

Sözlük, elektronik cihazlar ve kopya çekmek kesinlikle yasaktır ve CCTV kamerasında göründüğünde sınav salonundan ve bu alana katılımdan mahrum kalırsınız.

Kol saati, yiyecek getirmek ve sigara içmek kesinlikle yasaktır

Sınav belgesini çıkarmak yalnızca koordineli olursa izin verilir

Kişilerin koordinasyon olmadan sınav yerinden ayrılması ihlal olur

Test sonuçları yalnızca kişiye iletilir ve kişisel bilgileri başkaları hizmetine sunması sonuçları kişinin sorumluluğundadır.

Lise mezunu veya son sınıf öğrencisi olmalısınız

Türk vatandaşıysanız ancak lise eğitiminizi yurtdışında geçirdiysıniz YÖS sınavına katılabilirsiniz.

Türk vatandaşı olan kişilerin YÖS sınavına girmesine izin verilmiyor

YÖS sınavıyla ilgili kurslar ve sınıflar

Bu bölümde, çok sayıda adayı bulunan ve dünyaca ünlü olan YÖS sınavının kurs ve derslerini inceleyeceğiz. Bu sınava hazırlık dönemlerinden biri, YÖS Projesi’dir ki Türkiye’de okumak isteyen uluslararası öğrencilere gerekli tüm bilgileri sağlayan ve simüle edilmiş sınavlar yaparak öğrencileri hazırlamaya çalışıyor.

ALS eğitim dönemleri, YÖS sınavıyla ilgili diğer dönemlerden biridir aynı zamanda, uluslararası öğrencilere gerekli tüm eğitimleri ve örnek soruları sağlayan ve kabul edilebilir bir puan almalarına yardımcı oluyor.

Ayrıca, yoğun haftalık ve aylık dersler ve dönemler vardır ki öğrencilere uzun ve yoğun saatlerde önceki yıllardan gelen tüm simüle edilmiş soruları öğretiyor.

YÖS sınavının sonucunu açıklama zamanı :

ABD sınavına girmek istiyorsanız, sonuçlar size başlangıç ​​programına göre duyurulacak ve sınav sonucunuzun ilan edilme zamanı hangi üniversiteyi seçmiş olduğunuza bağlıdır ve kayıt onay formunda verilen programa iktifa etmeniz gerekir, ancak genelde YÖS sınavına katılan öğrencilerin puanlarının yayınlanması yaklaşık 2 hafta sürdüğü söylenebilir.

ABD sınavının sonuçlarını görüntülemek için, her öğrenci seçtikleri üniversitenin web sitesine başvurmalı ve sonuçlarını YÖS sınavıyla ilgili sayfada görüntülemelidir. Ancak dediğimiz gibi, bu süre oldukça takribidir ve her yıl öğrenciler verilen zaman aralığı tablosuna dikkat etmeleri gerekir ki doğru zamanda sınav dönemlerini ilerletsinler.

YÖS sınavının kalitesi :

YÖS sınavının diğer tüm sınavlardan daha zor olduğu söylenmesi aksine, YÖS’ün Türkiye’de yapılan en standartlaştırılmış test olduğunu ve tamamen adil bir şekilde olduğunu söylemeliyiz. YÖS sınav sorularının tek amacı, zeka düzeyini ölçmek, matematik ve geometriye musallat olmak ve ayrıca Türkçeye musallat olmak olabilir ve sorular çok nettir ve aday sorunun amacını kolayca anlayabilir. Durumunuz ve hazırlık düzeyiniz bu sınavın zorluk derecesinin ne kadar olduğunu belirler ve genel olarak ABD testinin zor olmadığını söyleyebiliriz.

YÖS testinin uluslararası geçerliliği :

Önceki bölümlerde de belirtildiği gibi, YÖS sınavı sadece Türkiye’de ve bu ülkedeki üniversiteler ve yüksek öğretim kurumları tarafından tasarlanmakta ve yürütülmektedir ve seçilen üniversitede 2 yıl geçerlidir. Açıklamalara göre, YÖS sınavının özel bir uluslararası geçerliliği yoktur ve aslında bir tür yerel sınavdır ve yalnızca ülkedeki tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk ve Edebiyat bölümlerinde lisans ve yüksek lisans seviyelerinde eğitimine devam etmek isteyen kişiler içindir ve uygulanabilir, bu yüzden dünyaca geçerliliği yok ve sadece Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın yüksek öğretim sistemi tarafından kabul ediliyor.