آزمون زبان خارجی (YDS)

آزمون زبان خارجی (YDS=Yabancı Dil Sınavı) آزمون زبان خارجه ای هست که توسط سازمان سنجش کشور ترکیه در سال به دفعات به دو شکل کلاسیک (YDS) و الکترونیکی‌ (eYDS) برگزار می‌‌شود .

سازمان سنجش ، این آزمون را برای زبان‌های مختلفی‌ نظیر ، انگلیسی ، عربی‌ ، آلمانی‌ ، فرانسوی و فارسی برگزار می‌ کند ، ولی‌ با توجه به اهمیت زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در بسیاری از کشور‌ها و دانشگاه‌های ترکیه ، طبیعتا دفعات برگزاری این آزمون برای زبان انگلیسی بیشتر از سایر زبان ها است .

آزمون YDS سالی‌ سه بار و آزمون eYDS  سالی‌ چند بار نسبت به برنامه ریزی سازمان سنجش برگزار می شود و نتیجه هر دو امتحان یکسان مورد ارزشیابی قرار میگیرند .

برای اطلاعات بیشتر در باره تاریخ آزمون‌ ها ، به تقویم این آزمون در پایان این صفحه مراجعه کنید .

این آزمون از ۸۰ سوال تستی تشکیل شده که برای پاسخگویی به این سوالات مدت ۱۸۰ دقیقه در نظر گرفته می‌‌ شود . نتیجه آزمون از روی ۱۰۰ نمره اعلام می شود و دانشگاه ها معمولا رتبه ای بین ۵۵ الی ۶۵ را برای پذیرش های دانشجویی ملاک قرار می دهند .

مباحث آزمون YDS

این آزمون از مباحث Reading , Vocabulary , Understanding , Grammar تشکیل می شود .

معادل سازی سایر آزمون ها

دانشگاه های و مراکز آموزش عالی‌ ترکیه برای قبول کردن سایر مدارک و آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی‌ ، از جدول معادل سازی سازمان سنجش استفاده می کنند ، به این شکل که ابتدا نمره اخذ شده از سایر آزمون‌ها با استفاده از این جدول تبدیل به نتیجه آزمون YDS شده ، سپس برای قبولی نتیجه به دست آماده را ملاک قرار می‌‌ دهند . در زیر،  آخرین نسخه این جدول که در سال ۲۰۱۶ توسط سازمان سنجش کشور ترکیه منتشر شده قابل مشاهده است.

توجه : آزمون های eYDS/5 و eYDS/7  و eYDS/9  برای زبان انگایسی در نظر گرفته نشده است . به همین دلیل در جدول زیر درج نشدند .

*   ثبت نام با تاخیر‍ به ثبت نامی گفته می شود که در شرایط باقی بودن ظرفیت با هزینه بیشتر قابل انجام است

** در شرایط باقی بودن ظرفیت ، ثبت نام تا روز قبل از آزمون انجام می شود.