‘Türkçe Öğretim Merkezi’ kısaltması olan TÖMER kelimesi, Türkçe için Türkiye üniversitelerinin en ünlü ve önemli giriş sınavlarından biridir.

TÖMER sınavı çeşitli eğitim merkezleri ve üniversiteler için çok önemlidir ve Türkiye üniversitelerine giriş için önemli koşullardan biri sayılıyor. Burada eğitim dili Türkçe olan üniversiteleri kastediyoruz.

TÖMER sınavının yapılmasının amacı, adayların Türkçe seviyelerini belirlemektir. Aslında bu belge İngilizce’deki IELTS ve TOEFL’ belgelerine benzer. Türkiye ülkesinde çalışmak, okumak veya Türk vatandaşı olmak isteyen tüm kişilerin,TÖMER belgesine sahip olmaları gerekir ve ihtiyaç türüne göre farklı puanlar alabilirler.Devamında bu konu hakkında bilgilendireceğiz.

TÖMER sınavı 6 bölümden oluşuyor : Dinleme, Okuma , Konuşma , Iletişim , Yapı, Sözlü Yapım ve Yazma . Bu sınav adayların Türkçe bilgilerini dikkatlice ve tüm yönlerde değerlendiriyor.

TÖMER sınavı her hafta Türkiye’nin pek çok şehrinde Ankara gözetiminde yapılmaktadır. Bu sınava katılmak için vizeye ihtiyacınız yoktur ve bu sınava turist vizesi alarak katılabilirsiniz. TÖMER sınavı UTS (Uzaktan Türkce sınavı) kuruluşu tarafından yapılmaktadır. TÖMER Enstitüsü 1984 yılında Türkçe dili ve İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi diğer dilleri yerli olmayanlara öğretmek amacıyla kurulmuştur ve Türkiye’de İstanbul, İzmir şehirlerinde ve dünyanın diğer ülkelerinde çeşitli şubeleri bulunmaktadır.

TÖMER sınavına kaydolmak için gereken ücret, belgeler ve kayıt yöntemi :

Sınava katılmak için gerekli belgeler :

İki renkli fotoğraf

Pasaport

Pasaportunuz olmadığı taktirde kimliğinizin Türkçe çevirisi :

TÖMER sınavı ücretinin ödenmesi

TÖMER sınavına katılmanın ücreti böyledir :

Diploma türü yaklaşık 150 Euro

Sertifika türü 100 Euro

Kayıt yöntemi :

Öncelikle sınava kaydolmalısınız ve bu sınava katılmak ücretini ödemeniz gerekir.

Türkçe dilini öğrenmek için kendi kendinize eğitim alabilir veya TÖMER hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. Her durumda, bu sınavın referansı Hitit kitaplarıdır. öğrenciler bu kitapları bitirdikten sonra, Türkçe diline hakim olacaklar.

Dil seviyenizi belirlemek ve o seviyede test edilmek için TÖMER Enstitüsünün web sitesinde deneme amaçlı yapılan online sınavlara katılmanız gerekir.

Deneme sınavı , kayıt olduktan sonra TÖMER sitesinde etkinleştiriliyor ve ona ana sınavdan 1 ila 2 gün önce katılabilirsiniz.

Belirtildiği gibi, Ankara Üniversitesi sınavı online olarak yapılmaktadır, bu nedenle yüzyüze gelmeye gerek yoktur.

TÖMER sınavıyla ilgili önemli noktalar :

TÖMER sınavına katılmak isteyenler, onun önemli noktalarıyla tanışmaları daha iyidir, bunları içermektedir :

TÖMER  sınavında üniversitelere girmek için izin verilen minimum puan 60’tır

Sınav sonuçları, yapıldıktan 10 ila 15 gün sonra ilan edilecektir

Sınavın nihai belgesi de iki tür diploma (kalıcı) ve sertifikalar (iki yıl geçerli) şeklinde verilir.