SAT sınavı , Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Norveç ve diğer ülkeler gibi üniversitelere girmek isteyen İngilizce konuşan öğrenciler içindir. Bu sınav Amerikada ve ilk kez College Board özel eğitim kurumu tarafından 1926 yılında  kurulmuştur ve ETS sınav servisi tarafından yönetilmektedir. Bu sınav , amacı eğitime devam etmek olan herkese ve diploması olan ve en az 17-18 yaşlarında olan herkes için çok yararlıdır ve eğitimsel değerlendirme açısı vardır. SAT sınavına katılan kişilerin sayısı her yıl artıyor ve dünya çapında binden fazla sınav merkezi vardır.

Genel olarak SAT sınavı , adayların yazılı, sözlü ve matematik becerilerini ölçmek için tasarlanmıştır.Lisans kurslarına katılmak  ve bu düzeyde eğitime devam etmek ısteyenlere özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada gibi ülkelerde, SAT sınavını geçmeleri ve geçerli not almaları gerekmektedir.

SAT sınavı kaç bölümden oluşmuştur?

Birinci bölüm : Bu bölüm anlama ve yazma ile ilgilidir. Anlama bölümü 52 standart  çoktan seçmeli sorudan  ve yazma bölümü 44 standart çoktan seçmeli sorudan oluşmuştur. Bu bölümde metindeki sözcükler, metindeki atıflar, fikirlerin anlatımı ve standart İngilizce sohbetler ile ilgili sorular tasarlanmıştır. Genel olarak bu bölüm için ayrılan süre 100 dakikaya eşittir, anlama bölümü 65 dakika ve yazma bölümü 35 dakikadır.

Ikinci bölüm: Bu bölüm aynı zamanda 45 çoktan seçmeli soru içeren matematik sorularını da içerir. Sorular geometri, gelişmiş matematik, soruları çözme ve veri analizi hakkındadır. Bu bölüm için 80 dakika ayrılmıştır, 25 dakikası adayların hesap makinesini kullanmalarına izin verilmeyen sorulara aittir, 55 dakikası ise cevaplamak için hesap makinesini kullanabilecekleri sorulara aittir.

Üçüncü bölüm: SAT sınavının bu bölümü isteğe bağlıdır ve 50 dakikası istenen konuda bir metin yazmakla ilgilidir. Bu nedenle bu sınavın süresi bu bölüm dikkate alınmadan 3 saat ve bu bölümün dahil edilmesi ile 3 saat 50 dakika olacaktır.

Sınav soruları üç farklı şekilde sunulur :

Çoktan seçmeli sorular

Matematik bölümünün sorularının 10 tanesi bu türdendir.

SAT sınavının  kaynaklarını tanıtma :

Bu bölümde, SAT sınavına hazırlanmanıza yardımcı olabilecek online kaynakları tanıtıyoruz. Bu sebeple kitabın tanıtımını, eski bir yöntem olduğu ve neredeyse tüm kaynakları bilindiği için gündeme koymadık, ancak online kaynaklar daha az biliniyor ve bu bölümde bulması zor olan en iyi konuları sizin için kolaylaştırdık.

”Khan Academy” herkesin ideal koşullarından yararlanabilmesi ve SAT’a hazırlanabilmesi için herhangi bir yerde ücretsiz  kaynaklar ve uluslararası sınıf  sağlayan özel bir kurumdur. Bu çevrimiçi kaynakta binlerce örnek soru ve eğitici videolar görebilirsiniz.

“PrepScholar” Enstitünün online kurslarına katılanlar her zaman katılımcıların ilk% 99’unda yer almıştır. online kursları, seçtiğiniz bölümlere ve kaynaklara odaklanacak ve tüm kursu tamamlamanıza gerek kalmayacak. Binlerce test ve örnek sorular, makale yazma pratiği için çeşitli konular vb. bu derste öğreneceğiniz konular arasındadır. Bu kurs ne kadar sürerse sürsün, öğretilen konulara 1 yıla kadar erişebilirsiniz. Bu online kursa katılmanın ücreti 600 ila 6900 $ arasındadır.