Bu sınav Mart, Mayıs, Ekim ve Aralık aylarında yılda 4 kez yapılmaktadır.Kayıt sırasında sınavınızın yeri ve türünü ve ayrıca saatini de belirtebilirsiniz. Ayrıca SAT sınavının tarihini seçmek için yaklaşık 4 haftanız ve son olarak testten 2 hafta öncesine kadar süreniz vardır. Aksi takdirde istediğiniz tarih kapanır ve geç kayıt için gecikme ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca SAT sertifikasının geçerlilik süresi 2 yıldır.

 SAT sınavına geçerli puanı :

Her bölümün ayrı puanı olan bu sınavın puan tavanı 1600’dür, yani matematik bölümünün puanı 200 ile 800 arasında, anlama, yazma ve dili içeren sözlü bölüm için 200 ile 800 arasında bir puan düşünülmüştür ve bu iki bölümün alınmış puanların toplamı sizin son puanınızı belirleyecektir.

Bu sınavın geçerli puanı nedir sorusunun cevabı adayların hedeflerine, istenilen üniversiteye ve seçtikleri bölüme bağlıdır ve onun için genel bir kural yoktur. Ama genel olarak,eğer 1068’in üzerinde bir puan alırsanız, harika bir performansınız olduğunu diyebiliriz. Ancak, söylendiği gibi, 800 puan da bir üniversite için mükemmel olabilir ve ona geçerli not olarak kabul edilebilir.

SAT sınavına katılma ücreti :

SAT sınavının ücreti kurumdan kuruma değişebilir; Bu fark, seçtiğiniz kurumdaki daha fazla ve daha iyi hizmetten kaynaklanmaktadır, ki bu aslında sınav merkezinin kendi payıdır. Örneğin, daha güçlü bir havalandırma sistemi, daha iyi ikramlar vb. gibi faktörler son ücretin sizin için  diğer kurumlardan biraz farklı miktarda olmasına neden olucaktır. Genel olarak, bu sınav için kayıt ücreti 5,47 dolarıdır ve sınavın üçüncü bölümünü seçme ücreti 5,64 dolar olacaktır.

Eğer geç kayıt yaptırırsanız, “sınav zamanina 2 hafta kala”  30 $ ek ücret ödersiniz ve telefonla kaydolmak isterseniz 15 $ ek ücret ödemeniz gerekir. Sınav tarihini, türünü ve yerini değiştirirseniz, daha ek 30 $ ödemeniz gerekecektir.

Ayrıca eğer sonuçlarınızı daha erken almak istiyorsanız 12 $ ödemeniz gerekir.