Öncelikle uluslararası öğrenciler için özellikle İranlı öğrencilere,  Türkiye’de öğrenimi seçmek için en önemli nedenlerini açıklıyoruz :

İlk neden, Türkiye üniversitelerinin son yıllarda yüksek akademik uluslararası toplumunda olabiir. Artan eğitim kalitesi için Harvard Üniversitesi ile doğrudan ilişkisi olan Hacettepe Üniversitesi gibi.

Bir sonraki neden Amerika ve Avrupa üniversitelerinden en iyi öğrenciler için burs alma imkanı ve bazı üniversite ve eğitim bölümlerinde bir veya iki eğitim döneminden sonra Amerikan üniversitelerine geçiş imkanı olmaktır.

Türkiye’nin İran’a yakınlığı ve turist vizesine gerek olmaması

Türkiye ülkesinde eğitim ve yaşam masraflarının uygun olması ve Türkiye’nin İran’la kültürel benzerliği

Türkiye’de yaşam masrafları ve ikamet

Türkiye’de yaşamanın masrafları daha uygundur ve devlet yurtlarının masrafları ayda 150 ila 300 lira civarındadır. Bu arada, bazı özel yurtların öğrenim ücreti ayda yaklaşık 600 liradır.

Daire kiralama masrafı da şehir ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yaklaşık 60 metrelik bir daire kiralamak 250 ile 500 lira arasında olabiliyor.

Yiyecek masrafı neredeyse İran’dakiyle aynı ve giyim masrafı kesinlikle İran’dakinden daha düşük.

Ayrıca öğrenci gidiş gelişleri için otobüs ve tren biletlerinde özel indirimler vardır.

Eğitim sistemi

Türkiye üniversitelerinin eğitim sistemi tamamen Amerika eğitim sistemi standartlarına uygundur ve eğitim dili üniversiteye ve eğitim bölümüne bağlı olarak İngilizce veya Türkçe olacaktır.

Eğitim düzeyleri

Ön Lisans Diploması, iki yıllıktır

Lisans Diploması , dört yıllıktır

Yüksek Lisans Diploması , iki yıllıktır

Doktora ,  genellikle dört yıllıktır

Türkiye üniversitelerinin eğitim takvimi neredeyse İran üniversiteleriyle aynıdır ve eğitim dönemleri aşağıda görüldüğü gibidir:

Ekim’den Ocak’a kadar sonbahar dönemi

Şubat’tan Haziran’a kadar bahar dönemi

Temmuz-Ağustos arası yaz dönemi

Lisansüstü eğitim (yüksek lisans ve doktora dereceleri)

Türkiye’de yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyenler, lisanastan daha üst düzeylerde öğrencinin kabul edilmesi için , üniversiteler tarafından iç sınavlar ayrı ayrı yapıldığını bilmeleri gerekir. Üniversiteler genellikle kabul edilen bülümlerin listesini yılda iki kez duyuruyorlar.

Üniversitelerde yüksek öğretimden sorumlu olan bölüme enstitü denir. Aşağıda bazı enstitülerin listesini görebilirsiniz :

Mühendislik enstitüsü

Sosyal enstitüsü

Sağlık bilimleri enstitüsü

Yüksek lisans eğitim süresi 2 yıl ve doktora  eğitim süresi 4 yıldır

ALES Lisansüstü Giriş Sınavı, yüksek lisans ve doktora dönemlerine girmek için gerekli olan bir sınavdır.

Sınav, Mayıs ve Aralık aylarında ÖSYM tarafından yılda iki kez uygulanmaktadır ve Türkiye ve Kuzey Kıbrıs şehirlerindeki üniversitelere odaklanmaktadır

Genellikle, Mühendislik enstitüleri matematik notlarını kabul edilmek için istiyorlar ve Sosyal enstitülerin her iki bölümün de ortalama notuna ihtiyaçları vardır.

Türkiye’de okumak ve Türkçe öğretimi  (TÖMER)

Tomer testi İstanbul Türkçesi alanındaki bireylerin yeteneklerinin bir ölçüsüdür ve Gazi, Ankara, Ege ve İİstanbul olmak üzere 4 üniversitenin gözetiminde gerçekleştirilİyor. Bu üniversitelerin sınavları farklıdır ve en geçerli olanı Ankara Üniversitesidir ki Avrupa dil öğretim standartlarına uygundur ve tüm Türkiye üniversiteleri tarafından kabul ediliyor.

Türkiye’de eğitim ve mezuniyet sonrası iş durumu

Türkiye’de iş arayan öğrenciler, eğitim dönemlerini tamamladıktan sonra, bu ülkedeki iş olanaklarının Türkçe bilmeyenler için umut verici olmadığını ve maaşlarının düşük olabileceğini bilmelidir. Ancak, Türkiye’de okumak için başvuruda bulunmuş olanlar için , Türkiye piyasasında iyi fırsatlar olabilir. Öğrenci önce internette istediği kariyer fırsatlarını araştırmalı ve kendini tanıtmak için bir özgeçmiş hazırlamalıdır. Çoğu Türk şirketleri İngilizceye hakim olmaktadır ve bazıları Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Rusça vb. Konuşmaktadır. Özgeçmişi gönderdikten sonra, başvuru sahibi mulakata çağrılacak ve işe alınma sürecinden geçecektir. Diğer bir olasılık ise, büyükelçiliklerde, konsolosluklarda ve özel kuruluşlarında veya kişinin ana dil veya herhangi bir dilde musallat olduğunun eğitiminde çalışması veya özel bir dil kursunda çalışabilmesidir. Ayrıca, Türkiye genelindeki şubelerinin birinde yabancıya ihtiyaç duyan çok sayıda büyük uluslararası şirketler veya basın kuruluşları vardır ve başvuranalr özgeçmişlerini kendilerine iletebilirler

Öte yandan, öğrenciler Türkiye’deki eğitimlerini tamamladıktan sonra eğitim bölümleriyle ilgili iş arayabilirler ve ilgili şirketlerde istihdam edilebilirler. Genel olarak, bir başvuru sahibi Türkiye’de bir iş bulduğunda, ülkeyi terk etmesi ve tekrar çalışma vizesine başvurması istenebilir, bu durumda kişinin kendi ülkesine dönmesi ve Oradan Türkiye’de çalışma vizesi ve geçici ikamet için başvurmalıdır.