İran’daki YDS sınavının eşdeğeri:

İran’daki bu sınavın eşdeğeri TOLIMO (‘Test of Language by the Iranian Measurement Organization’ kısaltması olan) sınavıdır.TOLIMO, İngilizce dil bilimi düzeyini belirlemek için standart bir sınavdır ve  ÖSYM tarafından tasarlanıp ve uygulanıyor.

YDS testi kaç şekilde gerçekleşiyor ve sınavın yapılış şartları nelerdir?

Bu test hem online hem de yazılı olarak yapılır. Online testin adı EYDS’dir. Yazılı YDS yılda üç kez ( birincisi ilkbaharda, ikincisi ve üçüncüsü sonbaharda ) gerçekleştiriliyor. Bu sınavın sonuçları sınavdan yirmi gün sonra adaylara duyuruluyor. Ancak EDYS, aylık olarak ve Türkiye’de sadece üç şehirde yapılmaktadır. Sınavdan bir ay önce kayıt yapılıyor ve sonuçlar sınavdan on iki saat sonra ilan ediliyor. Bu sınav Computer- Based olarak yapılmaktadır ve bazı durumlarda maalesef bazı yabancı uyruklu adaylar Türkiye’de ikamet izni almadan bu sınava kayıt yaptıramazlar. Bu tür testin süresi 150 dakikadır. Bu teste birkaç kez katıldıysanız ve farklı puanlar aldıysanız, bu testteki en yüksek puanınız gözönüne alınacağını belirtmek gerekir.

YDS testi sadece Türkiye’de ve Ankara, İzmir, İstanbul ve Alsankak şehirlerinde yapılmaktadır. Yani bu sınavın gerçekleştirileceği merkezer Ankara İngilizce Kursu, İstanbul İngilizce Kursu, İzmir İngilizce Kursu ve Alsankak İngilizce Kursu’dur.

YDS testin kayıt koşulları:

Önceki bölümlerde de söylediğimiz gibi YDS sınavı, Türkiye üniversitelerine girmek veya bu ülkenin idari sistemini geliştirmek için, Türkiye’deki öğrenciler ve personel tarafından yapılmaktadır.Iran gibi diğer ülkelerden bu sınava katılma başvurusunda bulunalar, Türkiye’de ikamet etmelerine gerek yoktur ve kayıt yaptırdıktan sonra bu ülkenin şehirlerinden birinde sınava katılabilirler. Bu testin Van’da da yapıldığı ve İran’a yaklaşık bir saat uzaklıkta olduğu düşünüldüğünde İranlılar için iyi bir seçenek olduğu söylenebilir.

ÖSYM web sitesi üzerinden kişisel bilgileriniz ve pasaportunuzdaki bilgilerle bu sınava kayıt olabilirsiniz. Bu sınava ilk kez katılmayı planlıyorsanız, şahsen gelmeniz gerekeceğini unutmayın. Başka bir deyişle, ilk kayıt için katılım zorunludur, sonraki kayıtlar onlinedır ve İran’dan da kayıt yaptıra bilirsiniz. Neden ilk kez yüzyüze kayıt olmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, YDS test sisteminde bir profil oluşturmak için ilk kayıt sırasında ÖSYM bayılık uzmanlarının fotoğraflarınızı çekmesidir. Bu profil 5 yıl geçerlidir. Elbette, son zamankarda meydana gelen koşullardan dolayı ilk kaydın online bir ortamda yapılabilmesi sağlandığını belirtmek gerekir.Bu sınava katılmak istiyorsanız, pasaportunuzun ilk resmini kayıt uzmanlarına göndermelisiniz. Böylece diğer kayıt aşamalarınızı kolayca tamamlayabilirsiniz.

YDS sınavına kayıt yaptımak ücreti 240 liraya eşittir. Başvuru süresi sınavdan bir ay öncedir.