Nicel Akıl Yürütme ve Matematik bölümü, bir kişinin nicel veya matematiksel analiz yapma becerisini ölçer. Sorular zor değildir ve soruların seviyesi lise ders kitaplarında olduğu gibidir, ancak dil ve mantıksal karmaşıklıklar yaratarak adayın zihninin esnekliğini değerlendirmeye çalışır. Cebir, istatistik ve olasılık, geometri vb. İçeren bu bölümdeki başlıklar, ‘Quantitative Comparison’ gibi çeşitli formatlarda veya Karşılaştırılmalı sorular veya onlardaki sorun çözümü bir sayı girmek şeklinde veya çoktan seçmeli şeklinde olabilir.

Bu bölümün puanı 130 ila 170 arasındadır ve genellikle sınavdaki çoğu katılımcı bu puanı alır.

Bu bölümdeki sorular 25-25’taneli iki seriden oluşmaktadır ve her bölümün cevaplanması için ayrılan süre 35 dakikadır.

GREG testinin nitel akıl yürütme ve Dilbilimsel Anlayışı Bölümü :

Adaylar bu bölümü dil testi olarak biliyorlar ve aslında 20. yüzyılda önemli bir felsefi bölüm olan , bireylerin dil analizi becerilerini değerlendiriyor. Bu bölümdeki sorular Text Completion , Sentence Equivalence , Reading Comprehension veya anlama başlıklı , boşluklar veya sorular şeklindedir. Bu bölümün tamamı kelime biliminde özetlenmiştir ve karmaşık bir kelime dağarcığına ilişkin çok yüksek düzeyde bilgi gerektirir.

Bu bölümdeki sorular, 5 seçenekli olan ve eksi puanlı olmayan  20’taneli iki seri sorudan oluşmuştur ve her seri için gereken süre 30 dakikadır. Bu bölümün puanı da 130 ile 170 arasında hesaplanır.

GRE sınavı yazılarını analiz etme bölümü :

Bu bölümde adaydan belirli konular üzerine birşeyler yazmasını ve onları  istenir. Bu bölüm iki bölümden oluşmaktadır ve her birinde adaya cevap metnini yazması ve hazırlaması için yaklaşık 30 ila 45 dakika süre veriiyor.

‘Issue’ adlı ilk bölüm, TOEFL ve IELTS sınavının yazılı kısmından biraz daha zordur ve adayın verilen konulardan birini seçmesi ve yazmaya başlaması gerekir. Kabul edilebilir bir puan elde etmek için, kişinin dilbilgisi, kelime bilgisi ve … alanlarında maksimum yeteneğini kullanması gerekir. Bu bölümdeki puanlar 0 ile 6 arasındadır ve bu bölümde 4 puan almak çok iyidir çünkü onu TOEFL eşdeğerinden almak daha zordur.

‘Argument’ adı verilen ikinci bölümde , aday mantıklı ve makul görünen metni dikkatlice okumalı ve ardından metnin kusur ve eksikliklerini bulup düzeltmesi gererkir.

GRE subject sınavı :

GRES veya GRE Subject TEST, akademik kavramlar ve konulardaki dil bilginizi değerlendirir ve biyoloji, kimya, İngiliz edebiyatı, matematik, fizik ve Psikolojik gibi özel bölümlerin zorunlu derslerinden oluşan, 5 seçimli eksi puanlı 100 adet sorudan oluşmuştur ve puanları 200 ile 990 arasındadır ve 10 puan arasında değişir.

GRES sınavı, bu bölümlerdeki adayların bu alanlardaki yeteneklerini daha çok farklılaştırmalarına yardımcı olur. Bu bölümlere adaysanız, bu sınava katılma gereği konusunda bilgi almak için istediğiniz fakültenin web sitesini kontrol etmelisiniz.

Bu testin sadece yazılı olduğu ve bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmemesi unutulmamalıdır. Ayrıca, adaylar için başvuranlar arasında şiddetli bir rekabet olduğu tanınmış üniversiteler tavsiye ediliyor. Önceki notlarında Kabul edilebilir notlar almamış ve önceki notlarını telafi ederek yeteneklerini kanıtlamak isteyen kişiler, genellikle ‘GRE subject’ puanına ihtiyaç duyacaklardır.