“Yüksek eğitim seviyeleri ve meslek liselerine girmenin en akıllı yolu”

‘Graduate Record Examination’ kısaltması olan GRE sınavı, Amerika üniversitelerinde veya Kanada ve Türkiye gibi diğer ülkelerdeki birçok geçerli üniversitede (Sınavın Matematik bölümü), lisansüstü, doktora ve doktora sonrası seviyelerinde eğitime devam etmek isteyen öğrenciler için gereklidir. Bu testin General ve Subject olmak üzere iki türü vardır ve hem online hem de yazılı olarak yapılıyor. Şu anda İran’da yalnızca online versiyonu mevcuttur. Sınavın online versiyonunda, test işlemi tamamlandıktan hemen sonra ekranda iki bölümün cevabı görünüyor.Yazılı bir şekilde yılda sadece üç kez (Ekim, Kasım, Şubat) yapılıyor, katılımcı sayısı sınırsızdır ve bu testin puanları yaklaşık 45 gün sonra yayınlanıyor.

GRE’de, matematik hesplamaları, anlama ve makale yazma üç beceri inceleniyor.Bu sınav zorluk seviyesi açısından katılımcılar için en zor İngilizce dil sınavları kategorisinde yer almaktadır, çunku bu sinavda matematik, olasılık, cebir ve geometri gibi beceriler inceleniyordur.

Tabii ki bunlar kesinlikle zor matematik konularından değildir, ancak soruları İngilizce yanıtlamanız ve bazı durumlarda cevapları mantıklı bir şekilde analiz etmeniz gerektiği nedeniyle, matematik genellikle GRE testinin en zor kısımlarından biri olarak tanınıyor.

GRE Testinin türleri :

GRE sınavı ,GRE General (GREG) ve GRE Subject (GRES) olarak adlandırılan iki farklı türde yapılır.Gerçekleştirilme şekli (kağıt veya bilgisayar) ve aşağıdakileri karşılaştıracağımız testin içeriği bakımından farklıdırlar.

GREG ana sınav veya GRE Genel sınavı , haftalık olarak farklı merkezler ve şehirlerde, çoğunlukla düzenli ve bilgisayar üzerinde gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, katılımcılar doğru zamanı ve yeri seçmekte özgürdür ve sınavdan önce hazırlanmak için yeterince zaman alabilirler. Bu sınavda üç beceri inceleniyor: matematiksel hesaplamalar, anlama ve makale yazma. Bu sınav zorluk seviyesi açısından katılımcılar için en zor İngilizce dil sınavları kategorisinde yer almaktadır, çunku bu sınavda matematik, olasılık, cebir ve geometri gibi beceriler inceleniyordur.

GRES sınavI veya GRES Subject TEST, biyoloji, kimya, İngiliz edebiyatı, matematik, fizik ve psikoloji gibi belirli bölümlerin zorunlu derslerinden oluşmuştur ve bu bölümlerdeki adayların kendilerini bu alanlarda farklılaştırmasına yardımcı olur. Bu bölümlere adaysanız, bu sınava katılma ihtiyacı hakkında bilgi almak istediğiniz fakültenin web sitesini kontrol etmeniz gerekir. Bu sınavın yapılış şekli sadece kağıt üzerindedir.

GREG ve GRES testleri arasındaki diğer bir fark, ne zaman yapıldıklarıdır. GREG sınavı yılın her ayında yapılıyor ve katılımcılar sınava katılmayı planlayabilir ancak GRES sınavı sadece Eylül, Ekim ve Nisan aylarında yapılıyor.

GREG sınavının farklı bölümleri :

Daha önce de belirtildiği gibi, kağıt üzere GREG testi üç bölümden oluşuyor :

Nicel akıl yürütme ve Matematik (Quantitative)

Nitel akıl yürütme ve dil anlama (Verbal)

Analizli Yazı bölümü (Analytical writing)

Ayrıca GRE sınavında, katılımcılar için Unscored bölümü ve Research bölümünü içeren  puansız iki bölüm vardır.

Unscored bölümü, sorularınız arasında bulunan kelimeler alanında veya matematik soruları içerir ve siz soruların yeri ve türünden haberdar olmayacaksınız. Research bölümü puanı ve notu içermez. Unscored bölümünden farklı olarak, bu bölümün belirli bir konumu vardır ve genellikle sınav kağıdının altında yer alır ve katılımcılara ‘bu bölümün bir puan içermediği’ söylenir.Tabii ki, her GRE sınavında, katılımcıların puansız iki bölümden yalnızca biriyle karşılaşacakları unutulmamalıdır.