آزمون EPT چیست ؟

معنی و مفهوم آزمون EPT چیست؟ EPT آزمونی معتبر است که توسط دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۸۶ برای دانشجویان و متقاضیان دکتری این دانشگاه برگزار می‌گردد.

English Proficiency Test

EPT یا English Proficiency Test برای آن دسته از متقاضیانی است که مدرک بین‌المللی با نمره‌ی تعیین شده توسط دانشگاه را نداشته و می‌بایست نمره‌ی قبولی در آزمون EPT را به عنوان جایگزین آن نمره جهت ورود به دوره دکتری دانشگاه کسب نمایند.

آزمون EPT چیست

سیستم نمره‌دهی در آزمون EPT

آزمون «ای پی تی» هم مانند تمامی آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی دارای نمره قبولی مشروطی و مردودی است.

حداکثر نمره در آزمون EPT صد نمره است که این نمره در سه مهارت: واژگان (Vocabulary) ، گرامر و درک مطلب گنجانده شده.

این صد نمره به صورت زیر در سوالات این آزمون پخش شده است:

Vocabulary (واژگان) ۲۵ تست

این بخش در آزمونِ زبان EPT شامل ۲۵ سوال است که به‌صورت چهارگزینه‌ای، شرکت کننده را مورد سنجش قرار می‌دهد به نحوی که فرد می‌بایست از بین گزینه‌ها گزینه‌ی صحیح را یافته و پاسخ درست را مشخص نماید.

Grammar (گرامر) ۴۰ تست

در این قسمت توانایی و مهارت گرامری شرکت‌کنندگان در آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد. سوالات در این بخش به‌صورتی طرح شده است که در هر سوال زیر چهار بخش از کلمات خط کشیده شده است شما در نوع سوالات می‌بایست Phrase و مجموعه کلماتی که نادرست هستند را انتخاب کنید.

بخش گرامر این امتحان در دو بخش صورت می‌پذیرد که بخش دوم از سوال ۵۶ تا ۶۵ را معمولا شامل می‌شود. در این بخش جملاتی کامل برای گزینه‌ها به شما ارائه گردیده است که یکی از این جمله‌ها از نظر ساختاری نادرست است و شرکت کننده باید این جمله را شناسایی نمایید.

درک مطلب ۲۰ تست

در بخش سوم از سوالات EPT test بخش Reading Comprehension چهار متن برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است، موضوع این متون پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می‌شود.

بخش ریدینگ این آزمون از سوالات ۶۶ تا ۸۸ را در بر می‌گیرد. هر متن پنج سوال دارد و شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌بایست با توجه به متن و درک درست مفاهیم و استفاده از تکنیک‌های Reading به این سوالات جواب درست بدهند.

سوالات جای خالی

همانطور که از اسم این بخش می‌توان حدس زد این سوالات به نحوه‌ای طرح شده‌اند که شما با متنی روبرو هستید که در آن برخی از بخش‌ها به‌صورت جای خالی برای شما نشان داده شده است که شما باید جواب درست را از بین چهار گزینه در پاسخنامه خود علامت بزنید. این سوال‌ها در ازمون EPT شامل سوالات ۸۶ تا ۱۰۰ هستند.

تفاوت آزمون زبان EPT و MSRT

یکی از سوالاتی که برای عده کثیری از شرکت‌کنندگان در آزمون‌های دکتری مطرح می‌شود تفاوت میان دو آزمون «ام اس آر تی» و «ای پی تی» است.

می‌توان گفت از نظر سطح و کیفیت سوالات این دو آزمون تقریبا مشابه همدیگر هستند ولی عمده تفاوت این دو آزمون در بخش Listening یا همان بخش شنیداری است که این بخش در آزمون MSRT برگزار می‌شود ولی در آزمون زبان EPT خیر.

یکی دیگر از تفاوت آزمون EPT با MSRT در زمان برگزاری است آزمون ای پی تی به‌صورت ماهانه بوده و در کلیه دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار می‌شود.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت درباره آزمون EPT عدم وجود نمره منفی در این امتحان است.

تفاوت ای پی تی با ام اس ار تی

طریق ثبت نام EPT و پرداخت هزینه امتحان

ثبت نام EPT برای کاربران پیچیدگی به‌خصوصی نخواهد داشت / از طریق سامانه دانشگاه آزاد صورت می‌پذیرد و شما می‌توانید با ساختن یک حساب کاربری برای خود نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام نمایید.

شما پس از ساخت اکانت کاربری به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت مبلغ مربوطه شناسه پرداخت دریافت خواهید کرد.

لازم به ذکر است هزینه‌ی آزمون EPT در زمان نگارش این مطلب معادل هشتاد هزار تومان است.

تاریخ برگزاری آزمون EPT

همانطور که در بالا مشاهده کردید زمان آزمون های EPT به‌‍صورت ماهانه برنامه‌ریزی گردیده است که در زیر می‌توانید برنامه ی برگزاری این آزمون‌ها را مشاهده نمایید.

تقویم اموزشی اممتحان ept

روش گرفتن کارت ورود به جلسه آزمون ای پی تی

شرکت کنندگان در این آزمون می‌توانند کارت ورود به جلسه‌ی خود را چهل و هشت ساعت (دو روز) پیش از موعد آزمون از سامانه ثبت نام EPT خود که پیشتر معرفی گردید دریافت نمایند.

نحوه دریافت کارنامه آزمون EPT

شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌توانند کارنامه آزمون زبان EPT خود را از طریق سامانه دانشگاه آزاد که برای این منظور درست شده است دریافت نمایند.

منابع آزمون EPT چیست؟

در ادامه با هر یک از کتاب‌هایی که به طور معمول به عنوان منابع آزمون EPT شناخته می‌شوند آشنا خواهید شد. توجه داشته باشید که تمامی این منابع برای شرکت در سایر آزمون‌های معتبر و بین‌المللی ارزیابی زبان انگلیسی نیز مورد تایید هستند.

·کتاب لانگمن قرمز

این کتاب یکی از جامع‌ترین منابعی است که شرکت‌کنندگان آزمون EPT باید مطالعه کنند. لانگمن قرمز از درسنامه‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک به بخشی از مهارت‌های زبان اختصاص دارد. درسنامه‌های بخش شنیداری، بخش گرامر، درسنامه‌های بخش درک مطلب و همچنین بخش نگارش در این کتاب به نحوی تنظیم شده‌اند که علاوه بر تقویت مهارت تست‌زنی، به صورت تشریحی نیز با هر یک از مباحث آشنا شوید. این کتاب نه تنها برای متقاضیان شرکت در آزمون EPT بلکه برای شرکت‌کنندگان آزمون تافل (TOEFL) و سایر آزمون‌های ارزیابی مهارت زبان انگلیسی نیز منبعی بسیار مفید است.